• Aktualności

            • Spotkanie uczniów klas I - III z policjantem.

            • Spotkanie uczniów klas I - III z policjantem. Tematem prelekcji było bezpieczeństwo podczas zabaw zimą poza domem, jak również przestrzeganie przed niebezpieczeństwem w domu. W ramach działań „Bezpieczne ferie 2023” funkcjonariusze rozmawiali z najmłodszymi o bezpieczeństwie. Wszystko po to, by nasze pociechy podczas ferii bezpiecznie wypoczęły, a po 2 tygodniach beztroski całe i zdrowe wróciły do szkoły.

            • 104 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

            • W dniu 27 grudnia obchodziliśmy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji przedstawiciele władz samorządowych wraz ze zgromadzonymi delegacjami złożyli wiązanki pod pomnikiem poległych na Rynku w Żerkowie. Następnie delegacje udały się na cmentarz we Lgowie, aby złożyć kwiaty oraz zapalić znicze na grobach majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga – dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego oraz Jego podkomendnych. Uroczystość uświetnił salwa armatnia w wykonaniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

            • Jasełka

            • Jasełka – widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, natomiast ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób . Jasełka rzadziej mogą być nazywane także szopką, betlejemką, a na pograniczu polsko-ukraińskim wertepem.

            • Zajęcia rozwijające.

            • Zakończyliśmy cykl zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne dla uczniów z klasy II przeprowadzonych przez pedagoga szkolnego. Uczniowie poznawali emocje oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Kształtowali także umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów rówieśniczych. Zajęcia miały charakter zajęć warsztatowych z naciskiem na poprawienie integracji w grupie, budowanie dobrej atmosfery i wzajemnego zaufania.

            • Filharmonia Kaliska

            • „Proszę Pani, ale fajnie było.”

              „Podobało mi się, nawet bardzo.”

              „Szkoda, że tak krótko.”

              To tylko niektóre reakcje uczniów po koncercie edukacyjnym w Filharmonii Kaliskiej. Dla takich słów warto podejmować działania na rzecz dzieci.

              Przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas 1-6 w Szkole Podstawowej w Dobieszczyźnie uczestniczyli w koncercie edukacyjnym w Filharmonii Kaliskiej pt. „Święta w starym stylu”. Mieli okazję usłyszeć brzmienie prawdziwych instrumentów, poznać ich nazwy i zobaczyć je w pełnej okazałości.

              Na powitanie, młodzi odbiorcy usłyszeli muzykę z filmu Harry Potter. W dalszej części przedstawiono znane dzieciom utwory świąteczne przygotowane w wersji instrumentalnej, którym towarzyszył piękny wokal dwojga solistów. Mogliśmy posłuchać piosenek: Jingle Bells, Let it snow, It’s the most wonderful time of the year i wielu innych.

              Na widowni panowała cudowna, świąteczna atmosfera, którą w znacznej części tworzyli uczniowie naszej szkoły.

              Jesteśmy przekonani, że dzięki tej inicjatywie, odczarowaliśmy „koncert w filharmonii” pojmowany jako nudne wydarzenie kulturalne. Mamy też nadzieję, że to początek przygody naszych podopiecznych z kulturą tzw. wysoką, bo udało nam się zasiać kulturalne ziarenko, które chcielibyśmy, by wykiełkowało w przyszłości.

              Jesteśmy wdzięczni Fundacji PZU za dofinansowanie naszej inicjatywy w ramach konkursu Fundacja PZU z kulturą.

              Podziękowania kierujemy także w stronę nauczycieli, którzy w ramach wolontariatu uczestniczą w projekcie oraz do rodziców i Rady Rodziców za wsparcie naszych działań.

            • Stowarzyszenie "ToZależy" w Dobieszczyźnie

            • W listopadzie br. uczniowie z klas 2, 3, 4, 5, 7 i 8 wyjechali do Poznania, aby odwiedzić Poznańskie Centrum Dziedzictwa Brama Poznania ICHOT. Młodsi uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych pt. „Czy warto się różnić?”, podczas których rozpoznawali i uczyli się nazywać emocje towarzyszące zwiedzaniu ekspozycji. Starsi zaś podążyli śladami Mieszka I i Dobrawy, zgłębiając początki państwa polskiego, fakty dotyczące chrztu Polski oraz ciekawostki związane z Ostrowem Tumskim. Po zajęciach uczniowie mieli możliwość zwiedzania całej ekspozycji. Otrzymali audioprzewodniki z dostosowaną dla każdej grupy wiekowej ścieżką dźwiękową. Kapitan Jakub przeprowadził uczniów przez najważniejsze miejsca ekspozycji, opowiedział o życiu i zwyczajach dawnych mieszkańców Ostrowa Tumskiego. Przedstawił Dobrawę i Mieszka I oraz przeniósł dzieci w czasy chrztu Polski. Uczniowie byli pod wrażeniem interaktywnej wystawy i z dużym zainteresowaniem poznawali tajemnice przeszłości.

              Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu projektu „Pamiętając o przeszłości kroczymy w przyszłość” ze środków Fundacji PZU w ramach konkursu PZU z Kulturą.

              Dziękujemy także Radzie Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Dobieszczyźnie za wsparcie w realizacji projektu.

            • XVII Gminny Konkurs „Mickiewicz Nasz”

            • 25 listopada, w przeddzień rocznicy śmierci patrona Szkoły Podstawowej w Żerkowie, odbył się XVII Gminny Konkurs „Mickiewicz Nasz”. Został zorganizowany we współpracy z Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

              WYNIKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO

              Kat. 7-8

              2. Maria Górecka

              WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

              Kat. 1-3

              3. Lena Michalak

              Kat.4-6

              3. Aleksandra Wyduba

              Kat. 7-8

              3. Patrycja Kuś

              Gratulujemy!

            • " Szkoła do hymnu 2022"

            • " Szkoła do hymnu 2022"

              W dniu 10 listopada 2022r., o godzinie 11:11, dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości, zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyliśmy społeczność szkolną we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” odbyło się zarówno w przedszkolu oraz w szkole.#SzkołaDoHymnu

            • Do pierwszej klasy przybyły Postacie z Bajek.

            • Do pierwszej klasy przybyły Postacie z Bajek. Były zabawy przy muzyce i konkursy oraz odwiedziny w oddziałach przedszkolnych. Po obejrzeniu bajki „Psi patrol”, wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

            • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

            • Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, przedszkolaki przebrały się w bajkowe stroje. Opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek po rekwizytach. Układały bajkowe układanki, bawiły się przy muzyce, do której dołączyła gościnnie klasa 1.Na koniec dzieci wykonały prace plastyczne i otrzymały pamiątkowe dyplomy.

            • Laboratoria Przyszłości finansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

            • Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup sprzętu w ramach programu Laboratoria Przyszłości finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

              W ramach projektu zakupiono m.in. drukarkę 3D, klocki do nauki programowania Lego Spike Prime i Lego BriQMotion oraz aparat fotograficzny z wyposażeniem do szkolnego mini studia nagrań.

              Pierwsze zajęcia w ramach programu odbyły się podczas biwaku 6 klasy połączonym z nocowaniem w szkole. Dzięki temu uczniowie klasy 6 mogli rozpakować i uporządkować wszystkie elementy, a także wypróbować wybrany przez siebie projekt.

              Mamy nadzieję, że zakupione pomoce dydaktyczne przysłużą się uczniom w rozwijaniu kompetencji XXIw.