• 104 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

• W dniu 27 grudnia obchodziliśmy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji przedstawiciele władz samorządowych wraz ze zgromadzonymi delegacjami złożyli wiązanki pod pomnikiem poległych na Rynku w Żerkowie. Następnie delegacje udały się na cmentarz we Lgowie, aby złożyć kwiaty oraz zapalić znicze na grobach majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga – dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego oraz Jego podkomendnych. Uroczystość uświetnił salwa armatnia w wykonaniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

• Jasełka

• Jasełka – widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, natomiast ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób . Jasełka rzadziej mogą być nazywane także szopką, betlejemką, a na pograniczu polsko-ukraińskim wertepem.

• Zajęcia rozwijające.

• Zakończyliśmy cykl zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne dla uczniów z klasy II przeprowadzonych przez pedagoga szkolnego. Uczniowie poznawali emocje oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Kształtowali także umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów rówieśniczych. Zajęcia miały charakter zajęć warsztatowych z naciskiem na poprawienie integracji w grupie, budowanie dobrej atmosfery i wzajemnego zaufania.

• Filharmonia Kaliska

• „Proszę Pani, ale fajnie było.”

„Podobało mi się, nawet bardzo.”

„Szkoda, że tak krótko.”

To tylko niektóre reakcje uczniów po koncercie edukacyjnym w Filharmonii Kaliskiej. Dla takich słów warto podejmować działania na rzecz dzieci.

Przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas 1-6 w Szkole Podstawowej w Dobieszczyźnie uczestniczyli w koncercie edukacyjnym w Filharmonii Kaliskiej pt. „Święta w starym stylu”. Mieli okazję usłyszeć brzmienie prawdziwych instrumentów, poznać ich nazwy i zobaczyć je w pełnej okazałości.

Na powitanie, młodzi odbiorcy usłyszeli muzykę z filmu Harry Potter. W dalszej części przedstawiono znane dzieciom utwory świąteczne przygotowane w wersji instrumentalnej, którym towarzyszył piękny wokal dwojga solistów. Mogliśmy posłuchać piosenek: Jingle Bells, Let it snow, It’s the most wonderful time of the year i wielu innych.

Na widowni panowała cudowna, świąteczna atmosfera, którą w znacznej części tworzyli uczniowie naszej szkoły.

Jesteśmy przekonani, że dzięki tej inicjatywie, odczarowaliśmy „koncert w filharmonii” pojmowany jako nudne wydarzenie kulturalne. Mamy też nadzieję, że to początek przygody naszych podopiecznych z kulturą tzw. wysoką, bo udało nam się zasiać kulturalne ziarenko, które chcielibyśmy, by wykiełkowało w przyszłości.

Jesteśmy wdzięczni Fundacji PZU za dofinansowanie naszej inicjatywy w ramach konkursu Fundacja PZU z kulturą.

Podziękowania kierujemy także w stronę nauczycieli, którzy w ramach wolontariatu uczestniczą w projekcie oraz do rodziców i Rady Rodziców za wsparcie naszych działań.

• Stowarzyszenie "ToZależy" w Dobieszczyźnie

• W listopadzie br. uczniowie z klas 2, 3, 4, 5, 7 i 8 wyjechali do Poznania, aby odwiedzić Poznańskie Centrum Dziedzictwa Brama Poznania ICHOT. Młodsi uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych pt. „Czy warto się różnić?”, podczas których rozpoznawali i uczyli się nazywać emocje towarzyszące zwiedzaniu ekspozycji. Starsi zaś podążyli śladami Mieszka I i Dobrawy, zgłębiając początki państwa polskiego, fakty dotyczące chrztu Polski oraz ciekawostki związane z Ostrowem Tumskim. Po zajęciach uczniowie mieli możliwość zwiedzania całej ekspozycji. Otrzymali audioprzewodniki z dostosowaną dla każdej grupy wiekowej ścieżką dźwiękową. Kapitan Jakub przeprowadził uczniów przez najważniejsze miejsca ekspozycji, opowiedział o życiu i zwyczajach dawnych mieszkańców Ostrowa Tumskiego. Przedstawił Dobrawę i Mieszka I oraz przeniósł dzieci w czasy chrztu Polski. Uczniowie byli pod wrażeniem interaktywnej wystawy i z dużym zainteresowaniem poznawali tajemnice przeszłości.

Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu projektu „Pamiętając o przeszłości kroczymy w przyszłość” ze środków Fundacji PZU w ramach konkursu PZU z Kulturą.

Dziękujemy także Radzie Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Dobieszczyźnie za wsparcie w realizacji projektu.