• Aktualności

            • Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

            • W dniu 8 kwietnia 2024 r. Wicekurator Oświaty Izabela Liebert - Jędroszkowiak, w towarzystwie Pani Violetty Słupianek Dyrektor Delegatury w Kaliszu, miała przyjemność wręczyć wyróżniającą ocenę pracy Pani Danucie Wilak Dyrektor Szkoła Podstawowa im.ks.Jana Twardowskiego w Dobieszczyźnie.

              Pani Dyrektor kieruje szkołą podstawową na terenie Gminy Żerków, do której uczęszcza 260 dzieci, w tym 165 uczniów i 95 dzieci przedszkolnych.

              Szkoła realizuje wiele projektów i programów, mających na celu wspieranie rozwoju uczniów, w tym niepełnosprawnych, np.:

              Międzynarodowy Projekt Edukacyjny: Dotknij, poczuj, zobacz

              Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności

              Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020

              „Youngster”

              „Robotyczna przygoda odwagi w programowaniu nam doda" - Program Wsparcia Edukacji ogłoszony przez MEiN

              „Pamiętając o przeszłości kroczymy w przyszłość”- projekt sfinansowany przez Fundację PZU.

              Na terenie placówki działają dwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej oraz Stowarzyszenie "ToZależy", które pozyskują fundusze i przyczyniają się nie tylko do polepszenia bazy szkoły, ale też do podnoszenia jej jakości pracy. W ramach działalności stowarzyszeń organizowane są: dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, sportowe, półkolonie, wiele wyjazdów, wycieczek, uroczystości i akcji szkolnych.

              Uczniowie szkoły zajmują czołowe miejsca w konkursach o zasięgu ogólnopolskim i regionalnym, m.in.: w Mistrzostwach Językowych WocaBee, Regionalnym Konkursie na Plakat, Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym Uroki Polskiej Wsi i Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym KRUS.

              Gratulujemy osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów!

            • Pani Dyrektor Danuta Wilak: „dzisiejszy dzień zapisze się na kartach kroniki szkolnej i na pewno w naszych sercach”

            • Jak powiedziała Pani Dyrektor Danuta Wilak: „dzisiejszy dzień zapisze się na kartach kroniki szkolnej i na pewno w naszych sercach”. A to dlatego, że gościliśmy dziś księdza biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna, który wizytuje naszą parafię.

              Uczniowie klasy VI w swoim wystąpieniu przedstawili sylwetkę naszego patrona ks. Jana Twardowskiego oraz wspaniale deklamowali jego wiersze. Montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem p. Danuty Szwajcak i p. Marii Rutkowskiej wprowadził nas w chwile zadumy, ale także rozweselił. Ksiądz Biskup skierował kilka słów do całej społeczności szkolnej zwracając szczególną uwagę na znaczenie poezji naszego patrona oraz wartości jakie ze sobą niesie.

              Akompaniament do utworów muzycznych zapewnił p. Jakub Wilak.

            • Czy czekolada może być zdrowa?

            • Czy czekolada może być zdrowa?

              Przekonały się dzisiaj przedszkolaki z oddziałów w Lubini Małej.

              Nasze zuchy wzięły udział w niecodziennych warsztatach, podczas których zapoznały się z procesem powstawania czekolady, rodzajami czekolady oraz własnoręcznie wykonały czekoladki o wybranym kształcie.

            • Czy osoba niepełnosprawna zawsze oznacza nie w pełni sprawną?

            • Czy osoba niepełnosprawna zawsze oznacza nie w pełni sprawną?

              Tomek jest sprawny w 90%, a największą trudnością są dla niego schody. Jak radzą sobie z codziennością osoby z niepełnosprawnością? Jak/kiedy powinniśmy pomóc?

              Wiedzieliście, że w Nowym Jorku zmieniony został znak symbolizujący osobę na wózku, tak by kojarzyła się nam się z osobą aktywną?

              To tylko kilka zagadnień omawianych w Dobieszczyźnie podczas wiosennych zajęć Akademii Młodego Społecznika. Dziś odbył się Praktyczny warsztat w tematyce niepełnosprawności z wykorzystaniem symulacji różnych niepełnosprawności dla 2 grup.

              W części teoretycznej zastanawialiśmy się czym jest niepełnosprawność i jakie są jej rodzaje? Rozmawialiśmy na temat prawidłowych postaw i zachowań podczas kontaktu z osobami z różnymi niepełnosprawnościami.

              W części praktycznej warsztatów uczestnicy i uczestniczki mogli wczuć się w osobę z niepełnosprawnością i zobaczyć świat z perspektywy osoby poruszającej się na wózku, czy osoby niewidomej.

              Gościliśmy dziś Tomka i Agnieszkę ze Stowarzyszenia Creo z Poznania,

              Szkoła Podstawowa im.ks.Jana Twardowskiego w Dobieszczyźnie opiekunkom szkolnym Danuta Szwajcak, Maria Rutkowska oraz Michał Surma za wsparcie w organizacji zajęć.

              -------------

              Projekt Aktywność obywatelska NIE jest nudna współfinansowany ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021 - 2030

            • Nasi uczniowie próbują sił w różnych konkursach i zawodach, również na szczeblu ogólnopolskim.

            • Nasi uczniowie próbują sił w różnych konkursach i zawodach, również na szczeblu ogólnopolskim.

              W minionym półroczu na uwagę zasługują Izabela Zielińska (kl.VII) i Wiktor Urbaniak (kl.IV), którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „Forget Me Not”.

              Wysokie wyniki pozwoliły im na uzyskanie:

              Wiktor - dyplom z wyróżnieniem (wynik 94%)

              Izabela - dyplom uznania (wynik 80%).

              Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            • 6 lutego 2024 r. będziemy świętować Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

            • Czym jest DBI?

              Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i tradycyjnie obchodzony jest w lutym. Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości na temat bezpieczniejszego i lepszego Internetu dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

               

              1. Nie udostępniaj za dużo informacji

              2. Używaj silnych haseł

              3. Zaktualizuj swoje oprogramowanie

              4. Nie otwieraj podejrzanych linków lub załączników

              5. Korzystaj z połączenia HTTPS

              6. Używaj oprogramowania antywirusowego

              7. Bądź świadomy phishingu

              Phishing to technika stosowana przez cyberprzestępców, polegająca na tworzeniu fałszywych stron internetowych, e-maili lub komunikatów, które wyglądają jak autentyczne źródła, ale w rzeczywistości są pułapkami.

              8. Ustawienia prywatności to jedna z ważniejszych zasad

              9. Unikaj połączeń z niezabezpieczonymi sieciami Wi-Fi

              10. Edukuj się!

            • Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej

            • W dniach 19.01.2024-21.01.2024 nasze Stowarzyszenie bierze udział w Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej w FUTSALU, które odbywają się w Szczecinie. Nasze Stowarzyszenie reprezentują piłkarze w kat. B z rocznika 2009/2010. Mecze rozgrywane są w systemie " każdy z każdym " , po dzisiejszym dniu nasi piłkarze awansowali do ścisłych finałów i jutro grają o 3 miejsce z SL SALOS PRZECZNO. Prosimy o wsparcie mentalne w jutrzejszym meczu.

            • Stowarzyszenie "ToZależy" w Dobieszczyźnie.

            • Robotyczna przygoda zakończona. Tuż przed świętami wręczyliśmy certyfikaty ukończenia krótkiego kursu programowania oraz drobne upominki dla uczestników projektu realizowanego w naszej szkole przez Stowarzyszenie "ToZależy" w Dobieszczyźnie.

              Tuż przed świętami podsumowaliśmy nasz ostatni projekt, który trwał od października br.

              Projekt pn. "Robotyczna przygoda odwagi w programowaniu nam doda" został sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach Programu Wsparcia Edukacji.

              Dzięki dofinansowaniu MEiN mogliśmy zakupić pomoce dydaktyczne do nauki programowania o wartości prawie 10 000 zł, które wzbogacą bazę dydaktyczną szkoły i mamy nadzieję, że posłużą uczniom wiele lat.

              W trakcie trwania projektu odbyło się w sumie 144 lekcji programowania i kodowania oraz zajęć dotyczących bezpieczeństwa w przestrzeni cyfrowej w 6 grupach klasowych (klasy 1-6). Starsi uczniowie z klas 7-8 wzięli udział w zajęciach dotyczących cyberbezpieczeństwa, przemocy w sieci oraz sposobów radzenia sobie z przejawami przemocy i zagrożenia w sieci. Mówiliśmy też o higienie cyfrowej i motywowaliśmy, aby dbać o rozsądne korzystanie z technologii i nowoczesnych urządzeń. Wzięliśmy udział w międzynarodowym wydarzeniu Godzina Kodowania oraz rozwiązywaliśmy łamigłówki i rebusy podczas Tygodnia Kodowania. Prawie 160 uczniów miało możliwość sprawdzić swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci, netykiety oraz umiejętności logicznego myślenia.

              Przede wszystkim jednak nasz projekt przyczynił się do rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów ze Szkoła Podstawowa im.ks.Jana Twardowskiego w Dobieszczyźnie. Podczas cotygodniowych zajęć uczniowie stawiali pierwsze kroki w nauce programowania i kodowania. Rozwijali logiczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów, kreatywność oraz umiejętność pracy w grupie. Dzięki praktycznym warsztatom uczniowie mogli wykorzystać swoją wyobraźnię i twórcze podejście do rozwiązywania zadań. Wierzymy, że udział w zajęciach pozwolił na rozwój kluczowych kompetencji, które są istotne w dzisiejszym społeczeństwie opartym na wiedzy i technologii.

              W ostatnim dniu przed świętami wręczyliśmy nagrody i certyfikaty wszystkim uczestnikom zajęć. (Nagrody dla nieobecnych w tym dniu czekają w pokoju nauczycielskim).

              Poniżej znajduje się krótki reportaż z okresu realizacji projektu.

              Aby obejrzeć więcej zdjęć i naszych działań w ramach projektu, zapraszamy na naszą stronę internetową stowarzyszenia: https://stowarzyszenietozalezy.weebly.com/aktualno347ci

              Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w zajęciach oraz nauczycielom za prowadzenie zajęć pozalekcyjnych.

            • Uczniowie klasy I i II uczestniczyli w zajęciach na temat ,,Higieny jamy ustnej"

            • Uczniowie klasy I i II uczestniczyli w zajęciach na temat ,,Higieny jamy ustnej", które przeprowadziła pani E. Wejman ze Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Jarocinie. Oprócz obejrzenia prezentacji multimedialnej i poznaniu wiedzy teoretycznie, dzieci wykonywały ćwiczenia praktyczne. Rozwiązały Quiz wykazując się zdobytymi wiadomościami. Zmotywowani do dbania o zęby uczniowie otrzymali dyplomy, książeczki z zadaniami i kalendarzyki. Dziękujemy paniom E Wejman i J. Kubiak za wizytę w naszej szkole.

            • W X OTWARTYCH MISTRZOSTWACH ZIEMI ŻERKOWSKIEJ W WARCABACH KLASYCZNYCH

            • W X OTWARTYCH MISTRZOSTWACH ZIEMI ŻERKOWSKIEJ W WARCABACH KLASYCZNYCH uczennica naszej szkoły Julia Kobierska z klasy III zajęła  II miejsce. Gratulujemy!

              Organizatorami mistrzostw byli: Uczniowski Klub Sportowy Komorzanka Komorze, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Komorzu Przybysławskim.

            • BAŚŃ O 12 MIESIĄCACH.

            • 13 grudnia przedszkolaki uczestniczyły w teatrzyku pt. BAŚŃ O 12 MIESIĄCACH.

              Przedstawienie, w którym dzieci aktywnie uczestniczyły, sprawiło wiele radości.