• Aktualności

            • Ogłoszenie.

            • OGŁOSZENIE 

               

              Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Dobieszczyźnie informuje, że od 31 stycznia 2022 r. do 27 lutego 2022 r. uczniowie klas V-VIII przechodzą na naukę zdalną. Uczniowie z klas I-IV i dzieci z oddziałów przedszkolnych kontynuują kształcenie w trybie stacjonarnym. Dla uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty zostaną na terenie szkoły zorganizowane konsultacje. 

               

              Danuta Wilak

            • 30 Finał WOŚP

            • Sprzedaż gadżetów WOŚP

              Jubileuszowy, 30. Finał WOŚP zagra 30 stycznia 2022 roku. Zbliżający się wielkimi krokami 30. finał odbędzie się pod hasłem "Przejrzyj na oczy". Tegoroczna zbiórka będzie przeznaczona dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje.

              Sprzedaż gadżetów WOŚP odbędzie się 30 stycznia 2022 w szkole od 11.30 do 14.30.

            • Jak wyglądało życie na średniowiecznym zamku.

            • "Jak wyglądało życie na średniowiecznym zamku"

              W ramach realizowanych zajęć uczniowie klasy IV dowiedzieli się o zwyczajach rycerskich panujących na zamku, poznali tajniki związane z obronnością tych budowli. Podsumowaniem były samodzielnie wykonane projekty zamków, które zaprezentowano na wystawie szkolnej.

            • Jasełka

            • Jasełka w naszej szkole.

              Jasełka – widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Jasełka rzadziej mogą być nazywane także szopką, betlejemką, a na pograniczu polsko-ukraińskim wertepem. Do największych ulicznych jasełek na świecie zaliczany jest Orszak Trzech Króli.

            • Powstanie Wielkopolskie.

            • Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie

              W dniu 16 grudnia odbyła się akademia z okazji zbliżającej się kolejnej rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Akademię przygotowała klasa VI.

              Powstanie wielkopolskie – powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Republice Weimarskiej, toczące się na przełomie lat 1918–1919. Polacy domagali się powrotu ziem pozostających pod zaborem pruskim w obrębie Prowincji Poznańskiej do Polski, umacniającej już w tym czasie niepodległość.

            • Ogłoszenie

            •                                                                                  OGŁOSZENIE

              Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Dobieszczyźnie informuje, że od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. zostaje wprowadzone nauczanie zdalne. Dzień 7 stycznia 2022 r. jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych.

              W w/w dniach oddziały przedszkolne będą funkcjonowały bez zmian i zgodnie z deklaracjami rodziców. Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 grudnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

              Nie zmienia się termin zimowej przerwy świątecznej zaplanowanej na okres od 23 do 31 grudnia 2021 r.

            • Stan Wojenny 13 Grudnia 1981

            • Pamiętamy.

              Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

            • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego!

            • I miejsce zdobyła Julia Mazurek. Gratulacje.

              Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego!

              Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie informuje o wynikach konkursu plastycznego w ramach kampanii społecznej na rzecz rodzicielstwa zastępczego.

              I miejsce zdobyła Julia Mazurek. Gratulacje.

            • Zwycięstwo w warcabach klasycznych.

            • I i III miejsca dla uczniów ze szkoły w Dobieszczyźnie.

              VIII Mistrzostwa Ziemi Zerkowskiej w warcabach klasycznych. Kuba 1 miejsce Bartek 3 Michał 3

              W Komorzu Przybysławskim odbyły się VIII Mistrzostwa Ziemi Żerkowskiej w warcabach klasycznych. Kuba Faustyniak z klasy IV zajął I miejsce, a jego brat Bartek Faustyniak z klasy II - III miejsce oraz Michał Ratajczak z klasy"0" III miejsce. GRATULACJE!

            • Lodowisko

            • Bawimy się na lodowisku.

              W dniu 10 grudnia, w zimowej aurze klasa VIII pojechała na lodowisko do Śremu. Wszyscy świetnie się bawili. Dobrą zabawę połączyli z aktywnym spędzaniem czasu w gronie koleżanek i kolegów.

            • Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

            • "Opowieść Wigilijna" 10 grudnia klasy IV-VII w teatrze.

              Karol Dickens

              Wigilijna opowieść

              W wigilię i nie tylko

              To jego książkom, tworzonym w Anglii rządzonej przez królową Wiktorię, zawdzięczamy wyobrażenia na temat tego, jak powinny wyglądać piękne święta. „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa to obowiązkowy punkt świąt Bożego Narodzenia (bardziej nawet niż „Kevin sam w domu”). Dickens przypomina nam, co w tym okresie jest najważniejsze (ważniejsze nawet od choinki i karpia). I pokazuje, że każdy z nas może się zmienić (nawet jeśli jest tak odrażającym typem jak Ebenezer Scroodge), a klimat bliskości i radości tylko w tym pomoże.

            • Dzień pluszowego misia w przedszkolu.

            • 25 listopada, jak co roku, przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym pluszowym przyjacielem. Każdy był piękny i wyjątkowy.

              Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia każdego z przyniesionych pluszaków. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami. Poznały historię święta oraz poszerzyły swoją wiedzę o niedźwiedziach.

              Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, wspólne śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustację słodkości z miodkiem, czytanie bajek o misiach, kolorowanki z misiami itd. Dzień ten pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy

            • Andrzejki w przedszkolu.

            • 30 listopada w naszym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Jest to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

              Andrzejki w naszym przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw
              i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  przekłuwania serduszek z imionami, losowania swoich przyszłych zawodów, a także ustawiania butów, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy muzyce.

            • Nagrody dla naszych uczniów!

            • Nagrody dla naszych uczniów

               

              W Zespole Szkół Przyrodniczo-Biznesowych im. Jadwigi Dziubińskiej w Tarcach dnia 1.12.2021 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla uczestników Powiatowego Konkursu „Nieśmy pomoc: sport, profilaktyka, zdrowie”. Uczniowie klasy VIII pod opieką pana Radosława Rutkowskiego wykonali prezentacje multimedialne na temat pierwszej pomocy.

              Nagrody w postaci: torby sportowej, długopisu 3D, słuchawek z mikrofonem i gadżetów otrzymali: Aleksander Kostrzewa za zajęcie I MIEJSCA i Nikola Lis z zajęcie IV MIEJSCA. Pozostali uczniowie naszej szkoły: Julia Lis, Anna Stefaniak, Tymoteusz Garstkiewicz, Paweł Antoniewicz i Krzysztof Mikołajczak za udział w konkursie otrzymali dyplomy i drobne gadżety. GRATULACJE!

              Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych im. Jadwigi Dziubińskiej w Tarcach, Starostwo Powiatowe w Jarocinie, PCK w Jarocinie oraz PSSE w Jarocinie.

            • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

            • W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który odbywał się pod hasłem "Baśnie i legendy z całego świata". Z tej okazji w bibliotece szkolnej zorganizowano kilka atrakcji. Uczniowie mieli za zadanie przebrać się za postacie baśniowe. Odbył się również quiz ze znajomości baśni i legend. 

              W ramach akcji Noc Bibliotek, która w tym roku miała hasło  "Czytanie wzmacnia", uczniowie klasy piątej przygotowali Skrzydła Mocy, jest to pomysł zaczerpnięty
              z akcji Global Angel Wings, która ma przypomnieć ludziom o wzajemnym wsparciu.

              Nie zapominając o naszych najmłodszych dzieciach, zorganizowaliśmy dla nich mini spektakl Teatrzyka Kamishibai „Królowa pszczół”, quizy a także zabawy ruchowe

            • „Kodujemy z Małym Misiem”

            • Kodujemy

              „Kodujemy z Małym Misiem”

              Dnia 20 października 2021 grupa 3-4 latków przystąpiła do realizacji modułu 2 w ramach projektu edukacyjnego „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. „Kodujemy razem z Małym Misiem” to moduł składający się z części webinarowej skierowanej dla nauczycieli oraz dedykowanej dzieciom – w formie warsztatu literackiego.

              Warsztat literacki dla dzieci dotyczył cyberbezpieczeństwa oraz zawierał propozycję przeprowadzenia: „Misiowego turnieju łamigłówek logicznych”. Treść misiowych łamigłówek oparta zostala o autorskie zagadki Misiowej Mamy, ćwiczące umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, czyli kompetencji niezbędnych w codziennym życiu oraz przygotowujące dzieci do czytania poprzez zabawy z kodami;

              W towarzystwie Misia Bruno przedszkolaki poznały świat kodowania. Dzieci:

              1.      dowiedziały się czym jest kodowanie,

              2.      wykleiły taśmą malarską labirynt, który należało pokonać najpierw z otwartymi, a później z zamkniętymi oczami wykonując polecenia nauczyciela.

              3.      zabawa „Misio – Robot” –  na podstawie gry, dzieci poruszały się zgodnie z symbolami,

              4.      na zakończenie dzieci ułożyły sudoku obrazkowe.

            • Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.

            • Nasze postaci z bajek.

              Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki wzięły udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach.Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań.

              W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

              Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

            • Obchody światowego dnia zdrowego śniadania w przedszkolu.

            • 8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

              Obchody światowego dnia zdrowego śniadania w przedszkolu

              8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Z tej okazji nasze przedszkolaki  obchodziły Dzień Zdrowego Śniadania.  Dzieci poznały 12 zasad zdrowego odżywiania oraz piramidę zdrowego żywienia. Już od rana, dzieci z zapałem przystąpiły do pracy. Miały za zadanie układanie i komponowanie produktów, tak aby śniadanie było nie tylko zdrowe ale również cieszyło oko, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa
              i higieny pracy. Samodzielnie zrobione potrawy wszystkim bardzo smakowały.

              To było ciekawe doświadczenie i świetna zabawa dla dzieci, dzięki której najmłodsi nauczą się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.