• Aktualności

            • Światowy Dzień Ziemi

            • Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.

              W naszej szkole świętowanie rozpoczęło się już w minionym tygodniu.

              W ramach projektu Eco Heroes realizowanego przez Stowarzyszenie "ToZależy" w Dobieszczyźnie uczniowie klasy 6 sadzili i siali warzywa w przyszkolnych ogródku. Przypomnijmy, że sami wyhodowali sadzonki pomidorów, groszku i ogórków w klasie. Przyszedł czas na ich posadzenie.

              Dzieci z zerówki pomagają w projekcie i udało im się wyhodować sadzonki ziół, które wsadzili do gruntu w ramach wczorajszych obchodów Dnia Ziemi.

              W czwartek zorganizowaliśmy ekologiczne podchody na świeżym powietrzu.

              Uczniowie klas 4-6 zostali podzieleni na grupy, otrzymali mapę okolicy i wyruszyli na poszukiwania punktów z przygotowanymi dla nich zadaniami. Zagadki i zadania przyrodniczo-geograficzne przygotowała pani Dorota Majchrzyk, a interaktywne zadania w języku angielskim przygotowała pani Agnieszka Kostrzewa. Nasi ekolodzy doskonale sobie poradzili z wszystkimi zadaniami, więc otrzymali order eko bohatera.

              Przygotowaliśmy tez coś dla naszych młodszych uczniów. Dzieci obejrzały ciekawą bajkę edykacyjną z najważniejszymi radami dla małych ekologów. Wzięli udział w quizie dotyczącym właściwiej segregacji odpadów po angielsku i wykonali podręcznik eko bohaterów. Na koniec sprawdzili swoją wiedzę na temat poprawnych zachowań proekologicznych w interaktywnym quizie. Oczywiście również otrzymali ordery eko bohaterów.

              Dzień Ziemi obchodzimy raz w roku, ale dbać o nią powinnismy przez cały rok.

              Program English Teaching

            • 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

            • W minionym tygodniu obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Biblioteka szkolna we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin przeprowadziła zajęcia w ramach akcji Żonkil. Uczciliśmy w ten sposób pamięć o tych tragicznych wydarzeniach.

            • Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne

            • W tym tygodniu w grupie przedszkolnej oraz w ,, Zerówce” odbyły się zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, prowadzone przez pedagoga specjalnego, mające na celu m.in. zwrócenie uwagi dzieci na istnienie różnych stanów emocjonalnych, kształtowanie poczucia własnej wartości, rozwijanie empatii i umiejętności współdziałania. Dzieci rozpoznawały radość, smutek, złość i strach oraz wiele innych uczuć. Zaznajamiały się ze sposobami rozwiązywania trudnych sytuacji oraz bezpiecznymi strategiami radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami np. złością. Nie zabrakło również zabaw ruchowych, mających na celu rozwijanie motoryki dużej i koordynacji wzrokowo-ruchowej, a przede wszystkim lepsze poznanie się i integrację grupy.

            • "ToZależy"

            • "ToZależy"

              O tym, że kultura jest cool nie trzeba nikogo przekonywać. Nas tym bardziej, bo przez ostatnie kilka miesięcy byliśmy z nią za pan brat wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Dobieszczyźnie.

              Od września 2022 roku w Szkole w Dobieszczyźnie realizowany był projekt „Pamiętając o przeszłości kroczymy w przyszłość”, który został sfinansowany przez Fundację PZU w ramach konkursu PZU z Kulturą. W tym okresie zostało podjętych wiele działań, które podsumowaliśmy w dniu 30 marca 2023 na spotkaniu zorganizowanym dla społeczności lokalnej.

              WARTO BYŁO! KULTURA JEST COOL! – to nasze hasło podsumowujące projekt, bo wiemy, że warto było zainteresować młodych odbiorców ofertą instytucji kulturalnych.

              W czwartkowe popołudnie 30 marca 2023 r. uczniowie zaprezentowali efekty realizacji projektu, którego celem było nie tylko odwiedzenie muzeów i filharmonii, ale także korzystanie z tych instytucji w sposób świadomy.

              W przygotowanym montażu słowno – muzycznym przenieśli nas w czasie w różne momenty z historii Polski. Zaprezentowali życie pierwszych Słowian, fragment życia na dworze Mieszka i Dobrawy oraz moment Chrztu Polski. Przenieśliśmy się także w XIX w., kiedy Mickiewicz gościł w naszych okolicach. Z tą wiedzą, pamiętając o naszych przodkach i historii, będziemy kroczyć w przyszłość.

              Na zakończenie uczniowie klasy 8 zaprezentowali się w jednym z najbardziej znanych tańców – Polonezie. Kulminacyjnym punktem całego projektu był wspólny taniec wszystkich obecnych na sali uczniów i przybyłych gości. Dzięki temu, że w trakcie projektu wszyscy uczniowie uczyli się kroków Poloneza, efekt końcowy był wspaniały. Warto wspomnieć, że w ramach realizacji projektu zakupione zostały spódnice do Poloneza, które zostały specjalnie dla nas zaprojektowane i uszyte na miarę przez firmę Elevenstory Łukasz Gościniak.

              Po części oficjalnej, wszyscy goście mogli podziwiać prace plastyczne naszych uczniów, które powstały w efekcie wizyt w muzeach. Były to makiety osady w Biskupinie, zamki średniowieczne, portrety władców Polski i wiele innych. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane ze środków przeznaczonych na realizację projektu.

              Uczniowie mogli także zapoznać się z kulturą Słowian na specjalnie przygotowanym stoisku. Można było przymierzyć się do strzału z łuku i poznać inne ciekawe narzędzia z tamtych czasów.

              Nie zabrakło też poczęstunku dla gości. Uczniowie klasy 6 na tę okazję upiekli ciasteczka we współpracy z paniami z KGW w Dobieszczyźnie, a Szkoła Podstawowa w Żerkowie przygotowała przepyszne racuchy. Dla chętnych była też herbata z lipy.

              Przypomnijmy, że w ramach projektu uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobieszczyźnie skorzystali z bezpłatnych wyjazdów do:

              - Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego Brama Poznania – 141 uczniów

              - Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie – 98 uczniów

              - Filharmonii Kaliskiej na koncert Mikołajkowy pt. „Święta w starym stylu” – 181 uczniów (w tym przedszkolaki)

              W każdym z muzeów uczniowie uczestniczyli w lekcjach i warsztatach muzealnych dopasowanych do wieku uczestników.

              Jeszcze raz dziękujemy Fundacji PZU za umożliwienie realizacji projektu. Dziękujemy też Radzie Rodziców przy Szkole w Dobieszczyźnie za wsparcie oraz wszystkim nauczycielom za opiekę nad uczniami podczas wyjazdów, naukę kroków Poloneza i włączenie się we wszystkie działania projektowe.

            • Eco Heroes

            • Ogromne podziękowania kieruję do rodziców uczniów klasy 6, którzy wsparli pomysł na utworzenie przyszkolnego ogródka w ramach projektu Eco Heroes.

              Dziękuję Paniom: Monice Stefaniak, Sylwii Antoniewicz i Annie Mizernej za opracowanie planu działań i doradztwo.

              Dziękuję rodzicom, którzy dostarczyli palety, z których powstały skrzynie.

              Serdecznie dziękuję panu Markowi Antoniewiczowi, naszemu stolarzowi, który przygotował drewno na skrzynie tak, aby dzieci nie zrobiły sobie krzywdy przy skręcaniu. Bez Pana nie udałoby się nam osiągnąć tak wspaniałego efektu.

              Dziękuję Państwu Przybylak z firmy Kor-Met za podarowanie i dostarczenie ziemi ogrodowej oraz pani Monice Gendek za dostarczenie torfu.

              W końcu, dziękuję uczniom i tatusiom, którzy w piątkowe popołudnie z pełnym oprzyrządowaniem stawili się w szkole. Panowie razem z dziećmi skręcili skrzynie, ustawili w odpowiednim miejscu i napełnili je ziemią. Pani Ania dzielnie kierowała wszystkimi pracami

              W efekcie tej wspaniałej współpracy powstał nasz pierwszy szkolny ogródek ziołowo-warzywny. Czekamy zatem na wiosenną pogodę, która pozwoli nam na siew i sadzenie, a później na cieszenie się plonami.

              Kolejny raz przekonaliśmy się, że razem możemy więcej. Dziękuję!

              Agnieszka Kostrzewa