• Aktualności

            • Rocznica śmierci majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga

            • 14 czerwca 2026 r. przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lgowie odbyły się uroczyste obchody . rocznicy śmierci majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga - dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego.

              Uroczystości rozpoczęła Msza Święta przy udziale wojskowej asysty honorowej oraz pocztu chorągwianego Wojska Polskiego Nabożeństwo zgromadziło mieszkańców, przedstawicieli władz samorządowych oraz zaproszonych gości.

              Po zakończeniu Mszy uczestnicy przeszli na przykościelny cmentarz, gdzie przy kwaterze rodziny Gorzeńskich i Skarżyńskich odbyła się dalsza część uroczystości. Podczas odśpiewania hymnu państwowego, przy akompaniamencie Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Żerków, podniesiona została flaga Rzeczypospolitej Polskiej.

              Szczególnym momentem było wręczenie Odznak Honorowych „Wierni Tradycji” Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Wyróżnienia za zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim otrzymali ksiądz Przemysław Kubiak oraz starszy chorąży sztabowy Maciej Piekarski

              Następnie odczytano Apel Pamięci, po którym kompania honorowa oddała salwę honorową ku czci majora Gorzeńskiego-Ostroroga oraz wszystkich uczestników walk o niepodległość. Zgromadzone delegacje złożyły kwiaty oraz znicze przy mogile bohatera

              Uroczystość zakończyła się salwą armatnią wykonaną przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Żerkowie oraz złożeniem kwiatów przy mogile mieszkańców Lgowa poległych w latach 1914–1920.

            • Dzień Dziecka

            • 1 czerwca, mieliśmy mnóstwo powodów do radości. Połączyliśmy obchody Dnia Patrona z najatrakcyjniejszym dniem w roku – Dniem Dziecka.

              Właśnie 1 czerwca przypadają urodziny naszego patrona, ks. Jana Twardowskiego. Z tej okazji uczniowie klasy 8 przygotowali piękny montaż słowno-muzyczny, przybliżający nam życie i twórczość tego wyjątkowego poety.

              Odbył się również konkurs pięknego czytania poezji ks. Twardowskiego. Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu, a oto nasi laureaci:

              W kategorii klas 2-3: Zofia Więcław, Gabriela Stiller, Oliwia Guzek.

              W kategorii klas 4-8: Julia Kobierska, Alan Kantek, Bartosz Plesiak.

              Starsze klasy (4-8) miały także okazję sprawdzić swoją wiedzę o patronie w dynamicznym, interaktywnym turnieju.

              A co działo się w ramach Dnia Dziecka? Było pysznie i aktywnie!

              * Rada Rodziców zadbała o ochłodę przygotowując dla wszystkich uczniów pyszne lody i wodę.

              * Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Gminy Żerków na dzieci czekał wielki dmuchany zamek, na którym uśmiechom i szaleństwom nie było końca!

              Tradycyjnie, uczniowie klasy 4 odebrali karty rowerowe i od tej pory są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego!

              Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za tak wspaniały, pełen emocji dzień!

            • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            • Wychowanie do wartości, w duchu tradycji i patriotyzmu jest bardzo ważnym zadaniem szkoły. Dlatego z wielką dumą wzięliśmy udział w uroczystych obchodach . rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowanych przez OSP Dobieszczyzna w naszej miejscowości.

              Poczet sztandarowy dumnie kroczył w pochodzie wraz ze strażakami, Orkiestrą Dętą z Żerkowa i mieszkańcami. Wzięliśmy udział w uroczystej mszy świętej oraz oddaliśmy hołd poległym bohaterom składając kwiaty pod pomnikiem.

            • Strój galowy.

            • Przypominamy, że jutro obowiązuje strój galowy ze względu na obchody związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.

            • "Nauczyciele szyją dla WOŚP

            • W naszym sztabie WOŚP działania idą pełną parą i już wkrótce więcej szczegółów z przygotowań.

              Tymczasem z radością informujemy, że w ramach tegorocznego finału bierzemy udział w akcji "Nauczyciele szyją dla WOŚP".

              W ramach akcji pani Agnieszka Kostrzewa uszyła Pożeracza Smutków Giganta o imieniu ...

              SIX SEVEN

              Mięciutki, pluszowy i giiiigantyczny. W sam raz do przytulania.

              Jakie ma wymiary? Jakie ma superMOCE?

              Tego wszystkiego dowiecie się jutro, bo właśnie w czwartek 22 stycznia o godz. 20.00 rusza aukcja na allegro, na której będzie można wylicytować naszego Pożeracza. Kwota z licytacji zostanie oczywiście przeznaczona na wsparcie zbiórki w ramach 34. Finału WOŚP.

              Już jutro pojawi się link do licytacji, tymczasem poznajcie naszego SIX SEVEN.

              P.S. Chcecie zobaczyć, jak wygląda w rzeczywistości? Zajrzyjcie do naszego sztabu w najbliższą niedzielę

              Pożeracz Smutków Gigant powstał w ramach ogólnopolskiej, nauczycielskiej inicjatywy “Nauczyciele szyją dla WOŚP” koordynowanej przez Martę Florkiewicz-Borkowską i współorganizowanej przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.

              #PaniFloBo

              #CyfrowyDialog

              #SzyjemyDobro #NauczycieleszyjądlaWOŚP #wosp2026

            • Kolędowanie to piękna polska tradycja, dlatego nie mogło zabraknąć jej w naszej szkole.

            • Kolędowanie to piękna polska tradycja, dlatego nie mogło zabraknąć jej w naszej szkole.

              W ostatnim dniu zajęć odbył się Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych.

              Swe zdolności wokalne prezentowały całe klasy, ale także mniejsze grupy, które reprezentowały swoje oddziały klasowe.

              Jury miało trudny wybór i ostatecznie w kategorii klas 1-3 zwyciężyła klasa 3, a w kategorii klas 4-8 sukcesem cieszyły się chórzystki z klasy 7.

              Wszystkim uczestnikom gratulujemy świetnego przygotowania.

              Koordynatorem konkursu był p. Jakub Wilak.

              Po konkursie wszystkie dzieci udały się z wychowawcami do klas, gdzie odbyły się wigilie klasowe. Były prezenty, smakołyki i oczywiście świąteczne życzenia.

            • „Mickiewicz oczami dziecka”

            • Z radością informujemy, że Hania Głodek, uczennica klasy IIA, zajęła I miejsce w konkursie plastycznym pt. „Mickiewicz oczami dziecka” w kategorii kl. I-III, który zorganizowała pani Lidia Czechak Poseł na Sejm RP.

              Ponadto, Wiktoria Obecna i Stanisław Bogielczyk z klasy I otrzymali wyróżnienie

              W niedzielę, 16 listopada 2025r. W Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Na uwagę zasługuje fakt, że na konkurs wpłynęło 350 prac, a nagrodzono 25 z nich, w tym 3 naszych uczniów. To duży sukces!

              Gratulujemy!

            • "Kawiarenka Międzykulturowa"

            • Kawiarenka Międzykulturowa w Żerkowie?

              Brzmi jak podróż dookoła świata – i dokładnie tak było!

              Naszą szkołę odwiedziła grupa młodych ludzi z Hiszpanii, Indonezji, Niemiec, Rumunii, Ukrainy i Węgier: Maya, Ricki, Carol, Bianka, Sofia i Sari – wolontariusze Stowarzyszenia CIM Horyzonty w Poznaniu, którzy realizują działania edukacji międzykulturowej w lokalnych społecznościach.

              Zaczęliśmy ambitnie – od „dzień dobry” po rumuńsku i indonezyjsku (łatwo nie było).

              Potem uczniowie w sześciu grupach ruszyli w „podróż” po sześciu wyspach, gdzie odkrywali kulturę i ciekawostki o krajach naszych gości.

              Czy wiedzieliście, że:

              Indonezja to tysiące wysp i ponad 800 języków?

              Węgry słyną z papryki nie bez powodu?

              A mieszkańcy centrum Hiszpanii mają… aż 8 godzin do najbliższego morza?

              Rozmawialiśmy o jedzeniu, muzyce, językach, zabawnych różnicach – i to wszystko wyłącznie po angielsku!

              W wydarzeniu wzięło udział ponad 60 uczniów z 4 szkół: Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Żerkowie Szkoła Podstawowa w Komorzu Przybysławskim Szkoła Podstawowa im.ks.Jana Twardowskiego w Dobieszczyźnie Szkoła Podstawowa w Chrzanie

              Nasi uczniowie spisali się na medal częstując gości solidną porcją domowych wypieków, a także ogórkami i chlebem ze smalcem – pełen międzykulturowy miks smaków!

              Spotkanie było podsumowaniem projektu AKTYWNOŚĆ OBYWATELSKA NIE JEST NUDNA, a po tym dniu chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości!

              ...................

              Dziękuję p. Dyrektor Magdalenie Florczak za gościnę. Nauczycielom ze szkół: P. Marii Rutkowskiej, Danucie Szewczyk, Magdalenie Michalak, Magdalenie Wawrzyniak i Robertowi Rogackiemu za wsparcie w organizacji wydarzenia!

              Trenerce Oldze Stobieckiej - Rozmiarek za niezapomniane doświadczenia, pomysł całego wydarzenia, zaproszenie wolontariuszy. Wspaniale było Was tu gościć.

              Dodatkowe podziękowania dla Zuzanny Szmania, Sławka Zalewskiego oraz żerkowskiego samorządu uczniowskiego za pomoc w przygotowaniach.

              ..............................................

              Zadanie realizowane w ramach Projektu pn. Aktywność obywatelska NIE jest nudna współfinansowany ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021 - 2030

            • ,,Akademia Młodych Społeczników”

            • W piątek 14.11.2025r. uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w zakończeniu projektu ,,Akademia Młodych Społeczników”. Podsumowaniem był udział w warsztatach międzykulturowych pod hasłem ,,Budujemy mosty zamiast murów”. Spotkanie odbyło się w SP w Żerkowie, w którym uczestniczyli uczniowie ze wszystkich szkół naszej gminy oraz zaproszeni wolontariusze z: Węgier, Niemiec, Rumunii, Ukrainy, Hiszpanii oraz Indonezji.

              Były wspólne zabawy oraz prezentacje krajów, z których pochodzili wolontariusze. Wszystko odbywało się w języku angielskim, pozwoliło to wielu uczniom sprawdzić swoje umiejętności.

              Dziękujemy za zaproszenie do projektu Fundacja Zerknij Tu.

            • Akademia z okazji 11 listopada.

            • Dziś w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. Akademię z okazji 11 listopada przygotowała klasa V.

              Uczniowie przedstawili montaż muzyczno-poetycki, w którym recytowano wiersze o Polsce i śpiewano patriotyczne pieśni.

              Podczas dzisiejszej akademii na sakshornie tenorowym zaprezentował się Paweł Tomaszewski. "Rota" w jego wykonaniu poruszyła całą szkolną widownię.

              W lirycznej pieśni "Wojenko, wojenko", zaśpiewanej przez chórek klasy V, akompaniament na gitarze zagrał Wiktor Roszykiewicz. Takich wykonań uczniowie i pracownicy słuchają z przyjemnością.

            • Święto Niepodległości.

            • Święto Niepodległości to wyjątkowy dzień, w którym możemy wyrazić naszą wdzięczność za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny Wyrazem pamięci o tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę były wiązanki kwiatów złożone przez zgromadzone delegacje pod pomnikiem ku czci poległych na rynku w Żerkowie, a także oddanie salwy armatniej przygotowanej przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie

              Atmosferę wydarzenia dopełniły występ Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Żerków oraz Chóru Śpiewaczego Senior, którzy zaprezentowali wzruszające pieśni patriotyczne

            • Próbna ewakuacja w naszej szkole. Dziękujemy OSP Dobieszczyzna.

            • W Szkole Podstawowej w Dobieszczyźnie odbyła się dziś próbna ewakuacja w ramach projektu „Bezpieczne Dzieci, Silna Społeczność”. Całą akcję koordynowali druhowie z OSP Dobieszczyzna, którzy czuwali nad bezpieczeństwem i poprawnością ćwiczeń.

              Aby jak najlepiej odwzorować prawdziwe warunki pożaru, hol szkolny został zadymiony przy użyciu specjalnej zadymiarki (dziękujemy Dawid Grzesiak).

              Choć zadymienie wywołało wśród uczniów lekki niepokój, wszystko odbyło się wręcz książkowo. Wszyscy uczniowie bezpiecznie i bez paniki wydostali się na zewnątrz, a ewakuacja przebiegła sprawnie pod okiem pani dyrektor Danuta Wilak i nauczycieli.

              Po ewakuacji w jednym z pomieszczeń przygotowano symulację zadymionego pokoju. Po krótkim instruktażu udzielonym przez pana Łukasza Guzka uczniowie mieli okazję do niego wejść i mogli sprawdzić, jak zachować się w sytuacji zagrożenia tj. poruszać się w pozycji pochylonej lub na czworakach, szukać wyjścia ewakuacyjnego i zachować spokój.

              To niezwykle ważne doświadczenie, które pozwoliło dzieciom przełożyć teorię na praktykę i poczuć, jak ważne jest zachowanie zimnej krwi w kryzysie.

              Dziękujemy strażakom z OSP Dobieszczyzna za profesjonalizm, zaangażowanie i bezpieczne przeprowadzenie ćwiczeń!