• Aktualności

            • Rocznica śmierci majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga

            • 14 czerwca 2026 r. przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lgowie odbyły się uroczyste obchody . rocznicy śmierci majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga - dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego.

              Uroczystości rozpoczęła Msza Święta przy udziale wojskowej asysty honorowej oraz pocztu chorągwianego Wojska Polskiego Nabożeństwo zgromadziło mieszkańców, przedstawicieli władz samorządowych oraz zaproszonych gości.

              Po zakończeniu Mszy uczestnicy przeszli na przykościelny cmentarz, gdzie przy kwaterze rodziny Gorzeńskich i Skarżyńskich odbyła się dalsza część uroczystości. Podczas odśpiewania hymnu państwowego, przy akompaniamencie Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Żerków, podniesiona została flaga Rzeczypospolitej Polskiej.

              Szczególnym momentem było wręczenie Odznak Honorowych „Wierni Tradycji” Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Wyróżnienia za zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim otrzymali ksiądz Przemysław Kubiak oraz starszy chorąży sztabowy Maciej Piekarski

              Następnie odczytano Apel Pamięci, po którym kompania honorowa oddała salwę honorową ku czci majora Gorzeńskiego-Ostroroga oraz wszystkich uczestników walk o niepodległość. Zgromadzone delegacje złożyły kwiaty oraz znicze przy mogile bohatera

              Uroczystość zakończyła się salwą armatnią wykonaną przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Żerkowie oraz złożeniem kwiatów przy mogile mieszkańców Lgowa poległych w latach 1914–1920.

            • Dzień Dziecka

            • 1 czerwca, mieliśmy mnóstwo powodów do radości. Połączyliśmy obchody Dnia Patrona z najatrakcyjniejszym dniem w roku – Dniem Dziecka.

              Właśnie 1 czerwca przypadają urodziny naszego patrona, ks. Jana Twardowskiego. Z tej okazji uczniowie klasy 8 przygotowali piękny montaż słowno-muzyczny, przybliżający nam życie i twórczość tego wyjątkowego poety.

              Odbył się również konkurs pięknego czytania poezji ks. Twardowskiego. Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu, a oto nasi laureaci:

              W kategorii klas 2-3: Zofia Więcław, Gabriela Stiller, Oliwia Guzek.

              W kategorii klas 4-8: Julia Kobierska, Alan Kantek, Bartosz Plesiak.

              Starsze klasy (4-8) miały także okazję sprawdzić swoją wiedzę o patronie w dynamicznym, interaktywnym turnieju.

              A co działo się w ramach Dnia Dziecka? Było pysznie i aktywnie!

              * Rada Rodziców zadbała o ochłodę przygotowując dla wszystkich uczniów pyszne lody i wodę.

              * Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Gminy Żerków na dzieci czekał wielki dmuchany zamek, na którym uśmiechom i szaleństwom nie było końca!

              Tradycyjnie, uczniowie klasy 4 odebrali karty rowerowe i od tej pory są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego!

              Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za tak wspaniały, pełen emocji dzień!