- Projekty realizowane w roku szkolnym 2021/2022
- Projekty realizowane w roku szkolnym 2015/2016
- Projekty realizowane w roku szk. 2014/2015
- Akademia Równych Szans
- Szkoła Dobieszczyzna w programie Comenius
- Przyjaciele Zippiego
- Tacy sami
- Uwierzyć w siebie
- Bezpieczna jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy
- e-Twinning
- Doskonalenie nauczycieli 2013-2015
Projekty realizowane w roku szk. 2014/2015
1. Planeta Energii
Głównym celem akcji jest szeroko rozumiana edukacja w zakresie zagadnień związanych z energią elektryczną i ekologią. Uczymy dzieci jak oszczędzać prąd, dbać o środowisko i wyjaśniamy ciekawe zjawiska. Szkolnym koordynatorem akcji jest Pani Anna Szczublewska, która wraz ze swoją klasą realizuje ciekawe scenariusze doryczące energii i ekologii.
2. Bezpieczny Puchatek
http://www.bezpiecznypuchatek.pl/
"Klub Bezpiecznego Puchatka" jest ogólnopolskim programem edukacyjnym, który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych uczniów klas podstawowych. Pierwszoklasiści zapoznają się z zasadami ruchu drogowego. Poznają zasady bezpiecznego zachowania w drodze z i do szkoły oraz jak być bezpiecznym w domu i podczas zabawy. Edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa jest zadaniem długofalowym i wymagającym dużego zaangażowania ze strony rodziców, jak i nauczycieli. Mamy jednak nadzieję, że dzięki tej akcji uda nam się wspólnie wykonać kolejny, duży krok w kierunku zapewnienia naszym dzieciom bezpieczeństwa. W tym roku program ten realizuje Pani Teresa Żakowska w klasie pierwszej.
3. "Śniadanie daje moc"
http://www.sniadaniedajemoc.pl
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego powstał program "Śniadanie daje moc".
Najważniejsze cele programu to:
1. Zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka
2. Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce - poprzez edukację oraz promocję prawidłowego odżywiania.
W dniu 8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania i w związku z tym Panie Elżbieta Wyduba i Krystyna Klimek zorganizowały akcję "Śniadanie daje moc" w oddziałach przedszkolnych. Dzieci poznały piramidę żywieniową, zasady higieniczne podczas spożywania posiłków oraz elementy zdrowego odżywiania. Następnie samodzielnie przyrządziły zdrowe kanapki, które ze smakiem spożyły.
4. Akcja "Cała Polska Czyta Dzieciom"
Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju dziecka odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwośc i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza.
Rozumiejąc to i doceniając, włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". Podczas tego cyklu nauczyciele czytają dzieciom bajki w trakcie poobiedniego odpoczynku. Co więcej, raz w miesiącu odwiedzają nas rodzice , którzy czytają dla dzieci wybrane przez siebie bajki i wiersze.
5. "Z Pyrkiem bezpieczniej"
Pyrek.pl to pierwszy w Polsce, innowacyjny policyjny serwis edukacyjny. Jest to najnowsze narzędzie w ramach Policyjnego Programu Edukacyjnego "Z Pyrkiem bezpieczniej". Gospodarzem na stronie jest sierżant Pyrek - maskotka wielkopolskiej Policji, stworzona w 2003 roku przez dzieci dla dzieci.
Podstawowym celem programu jest edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego postępowania w domu jak i poza nim. Adresatami programu są uczniowie szkół podstawowych województwa wielkopolskiego. Program ma charakter długofalowy, którego założeniem jest wieloletnia i ciągła praca z dziećmi odbywającymi naukę szkolną, mająca na celu uzyskanie wymiernych efektów w zakresie ograniczania zjawisk społecznie szkodliwych takich jak: przestępczość, demoralizacja, narkomania, alkoholizm i inne przejawy patologii społecznych. Uczestnicy programu powinni zdobyć umiejętności oraz nawyki rozpoznawania i przewidywania zagrożeń, uczyć się sposobów ich unikania oraz zapobiegania i pokonywania niebezpieczeństw z nimi związanych.
Podczas spotkania w naszej szkole dzieci rozmawiały z sierżantem Pyrkiem o bezpiecznym zachowaniu, numerach alarmowych itp. Oprócz tego policjanci z KPP w Jarocinie zaprezentowali dzieciom specjalistyczny sprzęt i wyjaśnili jego zastosowanie.
6. Program ARiMR "Bezpieczeństwo dzieci na drogach wiejskich"
Nasza szkoła została wybrana przez pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach programu "Bezpieczeństwo dzieci na drogach wiejskich" kl.I.
W związku z tym w dniu 05-02-2015 r. przedstawiciele Biura Powiatowego w Jarocinie oraz Komendy Powiatowej Policji z Jarocina pojawili się w naszej szkole z niespodzianką. Kierownik Biura Karol Banaszak wraz ze swoim zastępcą Lidią Czechak wręczyli 19 uczniom I klasy kamizelki odblaskowe z logo ARiMR oraz segregatory z kolorowankami dotyczącymi tematyki bezpieczeństwa na drogach. Rzecznik prasowy KPP Agnieszka Zaworska wraz z kolegami przekazali dzieciom cenne wskazówki dotyczące zasad ruchu drogowego i zachowania ostrożności w czasie zabaw zimowych. Ponadto za pomocą prostych urządzeń (tuby) zademonstrowano dzieciom jak ważne jest noszenie kamizelek odblaskowych, szczególnie w porze nocnej. Na zakończenie spotkania policjanci z Jarocina sprawili dzieciom dodatkową, miłą niespodziankę, w postaci pokazu sprzętu policyjnego (kamizelka, kask, tracz, pałka). Każde dziecko otrzymało kamizelkę odblaskową, zobowiązując się do noszenia zgodnie z hasłem – Jesteśmy widoczni , jesteśmy bezpieczni.
7. Owoce i warzywa w szkole
Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.
W Polsce program skierowany jest do 1 389 600 dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego oraz dzieci klas I-III.Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (88%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (12%), a całkowity budżet programu w roku szkolnym 2014/2015 wynosi ok. 23,3 mln EUR (96,8 mln PLN).
Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się 2,3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe) oraz soki. Dzieci otrzymują jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki, pomidorki i kalarepę oraz soki owocowe i warzywne. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego.
Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca lub zatwierdzona szkoła, w przypadku gdy samodzielnie przygotowuje i udostępnia owoce i warzywa dzieciom.