Dni Matematyki

Święto Matematyki zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu było organizowane co roku w każdą pierwszą środę marca.

W Polsce pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku
z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski. Organizatorzy zapraszają uczniów do konkursów, quizów i zagadek matematycznych.

Dzień Matematyki kierowany jest do wszystkich! Nawet tych, którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań ma sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem. Zadania nie wymagają wiedzy matematycznej - wystarczy otwarty umysł
i chęć do zabawy matematyką.

Dzień Matematyki stworzono po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać jasną stronę tej nauki...

W tym roku po raz drugi nasza szkoła obchodziła Święto Matematyki. Z tej okazji zostało przeprowadzonych kilka konkursów:

• Turniej Matematyczny dla klas IV – VII "Matematyka od kuchni" ,
    w którym wzięły udział 4 cztero-osobowe drużyny. Turniej składał się z 24 pytań z zakresu matematyki i nauk pokrewnych.
  • Konkurs matematyczno-plastyczny dla klas I-IV na temat "Figuraki - zwierzaki".
  • Konkurs "Dyktando graficzne" dla uczniów klas III-IV.
  • Konkurs "Matematyczny lapbook" dla uczniów klas V-VII.

W finałowy dzień wszyscy uczniowie z klas IV - VII brali udział
w
ogólnopolskim projekcie lekcji matematyki. Głównym elementem tej lekcji był przygotowany przez firmę Blumont krótki film. Była to fabularyzowana historia mająca miejsce w tajemniczej stacji Delta. Zadaniem klasy było rozwiązanie zagadki stacji poprzez rozwiązywanie zadań z zakresu rodzajów figur geometrycznych oraz liczenia pola kwadratu. Celem projektu było zachęcenie młodych ludzi do nauki matematyki, pokazanie im, że matematyka może być niezwykle interesującym przedmiotem, a za jej pomocą można rozwiązać wiele problemów w otaczającym nas świecie.

Na uczestników konkursów czekały dyplomy i nagrody ufundowane przez Powiatowy Bank Spółdzielczy we Wrześni oraz „Zakład Gospodarki Odpadami” Sp. z o.o. w Jarocinie.

Wyniki konkursów :

TURNIEJ  MATEMATYCZNY  "Matematyka od kuchni"

1. Sebastian Cieślak, Kacper Kanafa, Dawid Kolasiński, Szymon Matyla

2. Rafał Kubacki, Terenia Wojtaszek, Oliwia Zawadzka, Wiktoria Ciastowicz

3. Katarzyna Mikołajczak, Weronika Michalak, Agata Ferenz, Klaudia Styś

3. Anna Stefaniak, Julia Lis, Patrycja Pawełka, Aleksander Kostrzewa, Krzysztof Mikołajczak

KONKURS  MATEMATYCZNO - PLASTYCZNY  "Figuraki - zwierzaki"

1. Kacper Michalak, Jagoda Lis, Aleksandra Jędrzejczak, Aleksandra Wieruszewska, Nikola Lis, Eliza Wieruszewska

KONKURS  "Dyktando graficzne"

1. Aleksander Kostrzewa