• Logopedia Grażyna Stefaniak

      • ĆWICZENIA ODDECHOWE - ZABAWY
        • ĆWICZENIA ODDECHOWE - ZABAWY

        • 18.05.2020 23:29
        •  Ćwiczenia oddechowe są potrzebne i przyjemne. Zawsze wykonujemy je w formie zabawowej, przy wykorzystaniu różnych środków, np. piórek, piłeczek, wody mydlanej, chrupek, wiatraczków itp. Niektóre już znacie z naszych spotkań.
          Tak więc niektóre nowe a inne dla przypomnienia smiley

        • 1. Puszczanie baniek mydlanych

          Najbardziej popularnym i uwielbianym ćwiczeniem oddechowym jest puszczanie baniek mydlanych. Wystarczy zestaw, który można kupić w sklepie lub płyn do mycia naczyń rozpuszczony w wodzie. Pamiętamy o prawidłowym oddechu: wdech nosem i wydech ustami – wtedy bańki będą największe, a policzki i usta będą prawidłowo pracowały :)

          2. Kolorowe obrazy

          Każdy z Was lubi malować i każdy nowy sposób malowania jest  bardzo interesujący. Przy użyciu rurki (szerokiej lub wąskiej) rozdmuchujemy kolorowe farby na papierze.Taka forma malowania sprawia, że tworzymy wspaniały, nowoczesny obraz, a jednocześnie ćwiczymy oddech :)

          3. Wyścigi piłeczek wodnych

          Do dużego pojemnika (miska, wanna) nalej letniej wody. Włóż piłeczki pingpongowe i urządzaj wodne zawody z mamą, tatą, rodzeństwem. Kto szybciej przepchnie piłeczkę na druga stronę. Warunkiem jest popychanie wydmuchiwanym powietrzem. Zamiast piłeczek możesz zrobić papierowe statki :)

          4. Zbieramy zapachy.

          Chodzimy po całym domu i próbujemy znaleźć jak najwięcej zapachów. Wdychamy nosem, żeby sprawdzić, co to za zapach, a następnie wydychamy ustami do rączek i chowamy do torebki. Po uzbieraniu różnych zapachów, próbujemy przypomnieć sobie, co włożyliśmy do naszych torebek i opowiadamy o tym domownikom :)

          5. Ciemno – jasno.

          Najlepszym czasem na tę zabawę jest pora wieczorna, kiedy już jest ciemno, ale wykonujemy je pod kontrolą dorosłych. Należy zapalić kilka świeczek, gasimy światło i bawimy się w zabawę ciemno – jasno. Zdmuchujemy płomień. Robicie to już całkiem dobrze podczas swoich urodzin. Jednak nie wszystkim zawsze się udaje i jest łatwo- trzeba poćwiczyć :)

          6. Latające motylki, pszczółki, żuczki…

          Wykonaj papierowe motylki, ozdób je według uznania. Potem próbuj pomóc motylkom poderwać się do lotu. Dmuchaj z całej siły i sprawdź, który motylek poleci najwyżej. Zamiast motylków mogą to być pszczółki, żuczki - wszystko zależy od wyobraźni i zaangażowania oraz motywacji :)

          7. Balony.

          Nadmuchaj baloniki i zrób przyjęcie urodzinowe dla misia lub ulubionej lalki. Dmuchanie balonów to wspaniałe ćwiczenie dla policzków i całej buzi. Nadmuchane balony można później ozdobić w minki z emocjami. Będą wtedy służyły do kolejnej zabawy: brzuchomówca ;) 

          8. Huśtawka dla maskotki.

          Połóż się na plecach, rozluźnij się, zrelaksuj przyjemną muzyczką. Posadź mała lalę lub misia na swoim brzuchu i zrób mu huśtawkę biorąc duży wdech i wydech. Ostrożnie, aby zabawka nie spadła z „huśtawki”. Jest to wspaniała zabawa kończąca pracę, pozwala na zrelaksowanie się po ćwiczeniach czy nauce, uspokaja i wycisza :|

           

          9. Brzuchomówca.

          To ćwiczenie oddechowe nie tylko pomoże ćwiczyć aparat oddechowy, ale też wprowadzi Cię w świat relaksacji. Jest to trudniejsza wersja „Huśtawki dla maskotki”. Potrzebne nam są nadmuchane balony, najlepiej jeśli ozdobimy je minkami          z emocjami:

           smileysadwinklaughfrowncheekyblushsurpriseindecisioncrying 

          Kładziemy się na podłodze. Na naszym brzuch układamy balon i oddychamy tak spokojnie, aby balon lekko podnosił się          i opadał wraz z naszym brzuchem. Tak ćwiczy każdy brzuchomówca! 

          10. Wiatraczki.

          Dmuchanie w wiatraczek ręcznie zrobiony lub kupiony może być świetną frajdą. Wystarczy przygotować kolorowe wiatraczki. Jak to zrobić?  link: https://www.youtube.com/watch?v=xuz9EwXiu-o . 

          Dmuchamy z różnym natężeniemiej, raz mocniej, raz słabiej i bawimy się w wietrzyk, watr, huragan surprise

          Podsumujmy…

          Ćwiczenia oddechowe to świetna zabawa, która zbawiennie wpływa na rozwój aparatu mowy oraz przygotowanie do regulacji emocji. Wiele zabaw oddechowych jest bardzo prostych i nie wymagają żadnych specjalnych przedmiotów czy pomocy terapeutycznych.

          Pamiętajcie jednak, aby nie wykonywać zbyt dużo ćwiczeń oddechowych, bo możemy mieć zawroty głowy. 

          Miłej zabawy!wink

           

           

        • Wróć do listy artykułów