• Aktualności

            • Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne

            • W tym tygodniu w grupie przedszkolnej oraz w ,, Zerówce” odbyły się zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, prowadzone przez pedagoga specjalnego, mające na celu m.in. zwrócenie uwagi dzieci na istnienie różnych stanów emocjonalnych, kształtowanie poczucia własnej wartości, rozwijanie empatii i umiejętności współdziałania. Dzieci rozpoznawały radość, smutek, złość i strach oraz wiele innych uczuć. Zaznajamiały się ze sposobami rozwiązywania trudnych sytuacji oraz bezpiecznymi strategiami radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami np. złością. Nie zabrakło również zabaw ruchowych, mających na celu rozwijanie motoryki dużej i koordynacji wzrokowo-ruchowej, a przede wszystkim lepsze poznanie się i integrację grupy.

            • "ToZależy"

            • "ToZależy"

              O tym, że kultura jest cool nie trzeba nikogo przekonywać. Nas tym bardziej, bo przez ostatnie kilka miesięcy byliśmy z nią za pan brat wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Dobieszczyźnie.

              Od września 2022 roku w Szkole w Dobieszczyźnie realizowany był projekt „Pamiętając o przeszłości kroczymy w przyszłość”, który został sfinansowany przez Fundację PZU w ramach konkursu PZU z Kulturą. W tym okresie zostało podjętych wiele działań, które podsumowaliśmy w dniu 30 marca 2023 na spotkaniu zorganizowanym dla społeczności lokalnej.

              WARTO BYŁO! KULTURA JEST COOL! – to nasze hasło podsumowujące projekt, bo wiemy, że warto było zainteresować młodych odbiorców ofertą instytucji kulturalnych.

              W czwartkowe popołudnie 30 marca 2023 r. uczniowie zaprezentowali efekty realizacji projektu, którego celem było nie tylko odwiedzenie muzeów i filharmonii, ale także korzystanie z tych instytucji w sposób świadomy.

              W przygotowanym montażu słowno – muzycznym przenieśli nas w czasie w różne momenty z historii Polski. Zaprezentowali życie pierwszych Słowian, fragment życia na dworze Mieszka i Dobrawy oraz moment Chrztu Polski. Przenieśliśmy się także w XIX w., kiedy Mickiewicz gościł w naszych okolicach. Z tą wiedzą, pamiętając o naszych przodkach i historii, będziemy kroczyć w przyszłość.

              Na zakończenie uczniowie klasy 8 zaprezentowali się w jednym z najbardziej znanych tańców – Polonezie. Kulminacyjnym punktem całego projektu był wspólny taniec wszystkich obecnych na sali uczniów i przybyłych gości. Dzięki temu, że w trakcie projektu wszyscy uczniowie uczyli się kroków Poloneza, efekt końcowy był wspaniały. Warto wspomnieć, że w ramach realizacji projektu zakupione zostały spódnice do Poloneza, które zostały specjalnie dla nas zaprojektowane i uszyte na miarę przez firmę Elevenstory Łukasz Gościniak.

              Po części oficjalnej, wszyscy goście mogli podziwiać prace plastyczne naszych uczniów, które powstały w efekcie wizyt w muzeach. Były to makiety osady w Biskupinie, zamki średniowieczne, portrety władców Polski i wiele innych. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane ze środków przeznaczonych na realizację projektu.

              Uczniowie mogli także zapoznać się z kulturą Słowian na specjalnie przygotowanym stoisku. Można było przymierzyć się do strzału z łuku i poznać inne ciekawe narzędzia z tamtych czasów.

              Nie zabrakło też poczęstunku dla gości. Uczniowie klasy 6 na tę okazję upiekli ciasteczka we współpracy z paniami z KGW w Dobieszczyźnie, a Szkoła Podstawowa w Żerkowie przygotowała przepyszne racuchy. Dla chętnych była też herbata z lipy.

              Przypomnijmy, że w ramach projektu uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobieszczyźnie skorzystali z bezpłatnych wyjazdów do:

              - Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego Brama Poznania – 141 uczniów

              - Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie – 98 uczniów

              - Filharmonii Kaliskiej na koncert Mikołajkowy pt. „Święta w starym stylu” – 181 uczniów (w tym przedszkolaki)

              W każdym z muzeów uczniowie uczestniczyli w lekcjach i warsztatach muzealnych dopasowanych do wieku uczestników.

              Jeszcze raz dziękujemy Fundacji PZU za umożliwienie realizacji projektu. Dziękujemy też Radzie Rodziców przy Szkole w Dobieszczyźnie za wsparcie oraz wszystkim nauczycielom za opiekę nad uczniami podczas wyjazdów, naukę kroków Poloneza i włączenie się we wszystkie działania projektowe.

            • Eco Heroes

            • Ogromne podziękowania kieruję do rodziców uczniów klasy 6, którzy wsparli pomysł na utworzenie przyszkolnego ogródka w ramach projektu Eco Heroes.

              Dziękuję Paniom: Monice Stefaniak, Sylwii Antoniewicz i Annie Mizernej za opracowanie planu działań i doradztwo.

              Dziękuję rodzicom, którzy dostarczyli palety, z których powstały skrzynie.

              Serdecznie dziękuję panu Markowi Antoniewiczowi, naszemu stolarzowi, który przygotował drewno na skrzynie tak, aby dzieci nie zrobiły sobie krzywdy przy skręcaniu. Bez Pana nie udałoby się nam osiągnąć tak wspaniałego efektu.

              Dziękuję Państwu Przybylak z firmy Kor-Met za podarowanie i dostarczenie ziemi ogrodowej oraz pani Monice Gendek za dostarczenie torfu.

              W końcu, dziękuję uczniom i tatusiom, którzy w piątkowe popołudnie z pełnym oprzyrządowaniem stawili się w szkole. Panowie razem z dziećmi skręcili skrzynie, ustawili w odpowiednim miejscu i napełnili je ziemią. Pani Ania dzielnie kierowała wszystkimi pracami

              W efekcie tej wspaniałej współpracy powstał nasz pierwszy szkolny ogródek ziołowo-warzywny. Czekamy zatem na wiosenną pogodę, która pozwoli nam na siew i sadzenie, a później na cieszenie się plonami.

              Kolejny raz przekonaliśmy się, że razem możemy więcej. Dziękuję!

              Agnieszka Kostrzewa

            • Rekolekcje wielkopostne.

            • Rekolekcje wielkopostne

              W dniach od 22 marca do 24 marca w naszej szkole odbywają się rekolekcje wielkopostne.

              Plan rekolekcji:

              - środa - szkoła (8.30 - 11.00)

              - czwartek - szkoła (8.30 - 11.00)

              - piątek - kaplica (9.00 - 10.00)

            • Młodzieżowa Rada Miejska Żerkowa.

            • W środę 15 marca odbyło się spotkanie informacyjne w naszej szkole. Spotkanie miało na celu przybliżenie idei Młodzieżowej Rady Miejskiej Żerkowa. Burmistrz Miasta i Gminy Żerków Michał Surma, Przewodniczący Rady Miejskiej Żerkowa Wojciech Gałązka oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Żerkowa Grzegorz Andraszak podczas spotkania przekazali wiele ważnych informacji m.in. jakie są cele Młodzieżowej Rady Miejskiej i jak będzie funkcjonować. Uczniowie dowiedzieli się także o ważnych terminach dotyczących wyborów.

            • Konkurs plastyczny ,, Akademia Pana Brzechwy i Tuwima "

            • Konkurs plastyczny ,, Akademia Pana Brzechwy i Tuwima "

              Uczennica klasy VII, Patrycja Kuś zdobyła nagrodę w XV Powiatowym Konkursie Plastycznym ,, Akademia Pana Brzechwy i Tuwima " w Siedleminie . Wyróżnienie zdobyła praca Marysi Marek z klasy IV. GRATULUJEMY SUKCESU

            • Ogólnopolskie Mistrzostwa Językowe WocaBee.

            • Podsumowując I półrocze obecnego roku szkolnego, na szczególną uwagę zasługują osiągnięcia uczniów klasy 6.

              Wzięli oni udział w ogólnopolskich Mistrzostwach Językowych WocaBee. Celem konkursu było wzbogacenie zasobu słownictwa z języka angielskiego oraz podniesienie motywacji do nauki tego języka poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii. Istotną kwestią była także współpraca w grupie. Mistrzostwa obejmowały uczniów szkół podstawowych i średnich, co było dodatkowym wyzwaniem.

              Zadaniem uczestników była codzienna praca w aplikacji WocaBee, w której poznawali nowe słowa i utrwalali je zdobywając punkty za wykonywane zadania. Pod uwagę brano stopień opanowania słownictwa, liczbę indywidualnie zdobytych punktów oraz liczbę punktów zdobytych przez całą grupę. Niezwykle ważna była zatem praca grupowa oraz wzajemne wspieranie się i motywowanie, aby wynik pozwolił na wyróżnienie.

              Szóstoklasiści przez tydzień konkurowali w rundzie wojewódzkiej, w której zajęli drugie miejsce i dzięki temu zakwalifikowali się do rundy krajowej. W kolejnym tygodniu rywalizowali z najlepszymi z pozostałych województw. Walka była niezwykle trudna. Uczniowie pracowali nad wzbogaceniem słownictwa "pochłaniając" przygotowane przez nauczyciela zestawy słówek. Dwutygodniowa, systematyczna praca pozwoliła na uzyskanie dwunastego miejsca w rundzie krajowej. To wspaniały wynik.

              Udział w mistrzostwach pozwolił na rozwijanie kompetencji kluczowych takich jak porozumiewanie się w języku obcym, umiejętność uczenia się (w tym z wykorzystaniem nowoczesnych technologii) oraz kompetencje społeczne, które są niezwykle ważne w edukacji i rozwoju młodzieży. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jednak fakt, że uczniowie obrali wspólny cel, wspierali się i motywowali, by wytrwać w dążeniu do osiągniecia jak najlepszego wyniku. I poza zdobytą wiedzą, to chyba najcenniejsze doświadczenie.

            • MISTRZOSTWA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO I SZKOŁY W WARCABACH KLASYCZNYCH

            • MISTRZOSTWA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO I SZKOŁY W WARCABACH KLASYCZNYCH
              Dnia 21.02.2023 r. odbyły się Mistrzostwa Oddziału Przedszkolnego i Szkoły w warcabach klasycznych w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Dobieszczyźnie. Zawody zostały poprzedzone zajęciami dodatkowymi dla dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. I-III. W mistrzostwach wystartowało 22 zawodników (8 dziewcząt i 14 chłopców). Turniej oddziału przedszkolnego przeprowadzono w kategoriach: dziewcząt i chłopców. Mistrzostwa szkoły rozegrano w grupach: dziewcząt i chłopców do lat 10. Zawody rozgrano systemem kołowym i szwajcarskim, a sędzią głównym był Andrzej Ziaja. W turnieju oddziału przedszkolnego w kategorii dziewcząt zwyciężyła Oliwia Guzek, a za nią były: Lena Guzek i Daria Borysenko. Wśród chłopców wygrał Bartosz Bogielczyk, na drugim stopniu podium znalazł się Franciszek Żakowski, a zaraz za nim był Julian Staszak. W mistrzostwach szkoły w grupie dziewcząt do lat 10 triumfowała Wiktoria Styś, a za nią uplasowały się: Laura Andrzejczak i Nikola Marcinkowska. W kategorii chłopców do lat 10 zwyciężył Bartosz Faustyniak, na drugim miejscu znalazł się Ignacy Zawieja, a trzeci był Adam Jabłoński. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i słodycze a najlepsi medale oraz puchary.

              Klasyfikacja końcowa w kategorii dziewcząt z oddziału przedszkolnego:

              1. Oliwia Guzek
              2. Lena Guzek
              3. Daria Borysenko
              4. Alicja Głodek

              Klasyfikacja końcowa w kategorii chłopców z oddziału przedszkolnego:

              1. Bartosz Bogielczyk
              2. Franciszek Żakowski
              3. Julian Staszak
              4. Mikołaj Defitowski
              5. Marcel Matuszak

              Klasyfikacja końcowa w kategorii dziewcząt do lat 10:

              1. Wiktoria Styś
              2. Laura Andrzejczak
              3. Nikola Marcinkowska
              4. Marcelina Roguszczak

              Klasyfikacja końcowa w kategorii chłopców do lat 10:

              1. Bartosz Faustyniak
              2. Ignacy Zawieja
              3. Adam Jabłoński
              4. Jakub Józiak
              5. Ignacy Rogacki
              6. Michał Ratajczak
              7. Wiktor Roszykiewicz
              8. Igor Mika
              9. Wojciech Rojewski