• Rok 2016/2017

• Książka moim przyjacielem-projekt czytelniczy

• "Książka moim przyjacielem" to projekt realizowany w szkole w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Celem projektu jest:

1. Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

2. Motywowanie uczniów do czytania.

3. Poprawa stanu czytelnictwa w szkole.

4. Rozwijanie wyobraźni dziecięcej.

5. Wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu.

6. Doskonalenie umiejętności językowych.

7. Rozwijane sprawności umysłowych i umiejętności twórczych.

Metody:

• praktycznego działania - czytanie, słuchanie, mówienie,
            • konkursy,
            • poszukujące i problemowe - dyskusja, wywiad.

Formy:

• indywidualna,
            • grupowa,
            • zespołowa.

​Ewaluacja:

1. Porównanie stanu czytelnictwa w szkole w roku szkolnym 2016/2017
            z poprzednimi latami.

2. Ankieta.

Projekt rozpoczął się od przeprowadzenia ankiet dla rodziców i uczniów, na podstawie których można było przygottować listy książek do zakupu, poznając jednocześniezainteresowania czytelnicze.

Opracowany harmonogram działań przewiduje realizację zadań w ciągu całego roku szkolnego. Uczniowie zostali z nim zapoznani we wrześniu na apelu szkolnym.

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych, w związku z tym przeprowadzone zostanie głosowanie na ulubioną książkę, a w efekcie tego sporządzona zostanie lista ulubionych książek naszych uczniów. W holu zorganizowana zostanie wystawa nowości zakupionych do biblioteki pod hasłem "Hity biblioteki". Odbędą się także podchody dla klas IV-VI z bohaterami lektur. Przewidziany jest również konkurs na ilustrację do ulubionej książki. Pod kniec miesiąca odbędzie się następny konkurs pt. "Mistrz pięknego czytania", w którym chętni uczniowie na forum szkoły czytać będą wybrane przez siebie fragmenty tekstów.

W listopadzie zorganizowany zostanie w szkole biwak dla starszych uczniów pod hasłem "Wieczór z ksiązką i filmem". W holu zaprezentowana będzie wystawa "Postaci z baśni", a następnie w wyznaczonym dniu uczniowie z klas I-III przebiorą się za postaci z bajek. Odbędą się także eliminacje do konkursu gminnego "Mickiewicz nasz" oraz dwa kiermasze taniej książki.

W grudniu uczniowie przeprowadzą wywiady z rodzicami i dziadkami, aby dowiedzieć się, co czytali, gdy mieli 12 lat, a następnie zostanie sporządzona lista oraz wystawa tych książek. Uczniowie przygotują i zaprezentują na gazetce aforyzmy i sentencje o książce.

W miesiącach styczniu i lutym przewidziane są wyjazdy do kina i teatru.

Po pierwszym półroczu wyłonieni zostaną najlepsi czytelnicy i otzrymają tytuł "Mistrz czytelnictwa". Podczas spotkania z rodzicami odbędzie się prelekcja przedstawiciela np. biblioteki publicznej nt. korzyści płynących z czytania.

W klasie V przeprowadzony zostanie konkurs sprawdzający znajomość mitów
            "Z wizytą na Olimpie".

W marcu dla starszych uczniów przewidziany jest konkurs literacki "Tę książkę polecam", a dla młodszych - quiz dotyczący przeczytanych baśni.

W kwietniu zaplanowany jest konkurs dla klas IV-VI "Jestem bohaterem książki" polegający na przebraniu się za wybranego bohatera i krótkiej wypowiedzi na jego temat.Odbędzie się również wystawa literatury dotyczącej zdrowia, kiermasz taniej książki. Przeprowadzone zostaną zajęcia w klasach IV-VI w zwiążku ze Światowym Dniem Książki.

W maju przewidziana jest akcja "Cała Polska czyta dzieciom" - zaproszeni goście będą czytać książki w klasach I-III.

Przeprowadzona zostanie ankieta ewaluacyjna, uczniowie będą polecać książki na wakacje. Recytatorzy przygotują recytacje utworów ks. J. Twardowskiego na Dzień Patrona. Wybrani zostaną czytelnicy roku.

Oprócz zadań przewidzianych na poszczególne miesiące realizowane będą zadania cyklicznie, do których należą:

• poranki z książką (przedszkole, kl.O)
            • kącik nowości (w holu)
            • kącik mola książkowego
            • dzienniczki lektur w kl.IV-VI
            • lekcje biblioteczne
            • akademia filmowa
            • gry dydaktyczne wykorzystywane na zajęciach
            • wybór czytlnika miesiąca.

Autorki projektu: Danuta Szwajcak, Maria Rutkowska