• Rok 2015/2016

• "Czytam, bo lubię"

• ,, CZYTAM,  BO LUBIĘ ”

Realizowany w klasie drugiej i trzeciej.

Opracowany przez:

mgr Grażynę Stefaniak i mgr Teresę Żakowską

Inspiracją do realizacji projektu był spadek zainteresowania uczniów książką. W dobie współczesnej technologii dzieci najchętniej spędzają czas wolny przed telewizorem, komputerem, komórką. Rodzice natomiast rzadko czytają swoim dzieciom bajki, książki.Otwarcie na literaturę, jest najlepszą drogą do poznawania świata. Wspólne czytanie i zabawy z książką są także okazją do integracji wewnątrzszkolnej, a także rozwijania współpracy z rodzicami. Pierwsze lata dziecka i edukacji są najważniejsze do rozbudzenia  w dzieciach pasji czytelniczej.

Projekt ma na celu przekonać dzieci, iż z książką można wesoło, ciekawie i absorbująco spędzić wolny czas.

Ponadto celem projektu jest kształtowanie nawyków i rozwijanie aktywności czytelniczej.

Projekt ,,Czytam, bo lubię” będzie realizowany od października do czerwca w roku szkolnym 2015/2016.

Bezpośrednimi celami projektu są :

- zachęcanie uczniów do sięgania po literaturę piękną

- rozwijanie zainteresowań literackich

- kształtowanie umiejętności uważnego słuchania

- rozbudzenie potrzeby czytania

- zdobywanie wiedzy

- wzbogacanie słownictwa

- kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem

- rozwijanie umiejętności czytania na role z odpowiednią intonacją                               i poprawną dykcją

- rozwijanie wyobraźni dziecięcej, odwoływanie się do dziecięcych uczuć                                       i wrażliwości

- wyrabianie nawyku pożytecznego spędzania wolnego czasu

- dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości

- rozwijanie kreatywności

- rozwijanie umiejętności ekspresyjnego wyrażania własnych przeżyć

- rozwijanie twórczości literackiej i plastycznej

- kształtowanie poczucia estetyki

- rozwijanie sprawności manualnej

- ćwiczenie umiejętności pracy w zespole

- przekazywanie wartości i norm społecznych

- kształtowanie odpowiedzialności za własną pracę

- ćwiczenia dokładności, staranności w pracy

- wzrost zaangażowania rodziców do czytania dzieciom w domu

W realizacji projektu przewidziano:

1.  Zorganizowanie ,, Naszej biblioteczki” oraz wybór uczniów odpowiedzialnych za wypożyczanie i korzystanie z księgozbioru, ustalenie kontraktu.
            2. ,, Poranki z ciekawą książką” - prezentacje raz w miesiącu przeczytanych przez dzieci książek, zachęcanie poprzez głośne czytanie, opowiadanie, ilustrowanie bohaterów i ich przeżyć.
            3. „Moja ulubiona książka”- prezentacja ulubionej książeczki przyniesionej przez uczniów z domowej biblioteczki.
            4. Tworzenie  ,,Kącika autorskiego” - podejmowanie pierwszych prób pisarskich ( redagowanie dalszych przygód bohaterów lektur, innego zakończenia opowiadania, wierszy, itp. 5. Organizację konkursów:                                                                                                                          a)  Konkurs czytelniczy „Mistrz głośnego czytania”- każdy z uczestników pięknie i wyraziście przeczyta wybrany wcześniej i przygotowany fragment książki.                                       b) Konkursy  recytatorskie  wierszy A Mickiewicza, ks. J. Twardowskiego i innych poetów         c) Konkursy plastyczne :

- zakładka do książki

- ilustracja do utworu poetyckiego

d) Konkurs literacko – proekologiczny „Listy dla Ziemi”

e) Konkurs literacki na napisanie opowiadania, bajki przez dzieci

f) ,, Czytam i rozumiem” - prezentacja wyników czytania ze

zrozumieniem

g) Klasowe i gminny konkurs ortograficzny

h) Quiz ze znajomości lektur szkolnych

6.W  Światowym Dniu Książki uczniowie czytają dzieciom w przedszkolu.

7.  Udział w akcjach, konkursach organizowanych  przez bibliotekę szkolną.

8. Udział w wydarzeniach i spotkaniach z twórcami literatury dziecięcej organizowanymi przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Żerkowie

Konkurs Pięknego Czytania - Styczeń 2016