• Projekty do roku 2014

• Szkoła w Comeniusie

• Nasza przygoda z Comeniusem

Zaczęło się od  nawiązania kontaktu z wieloma nauczycielami, w tym ze szkołą z Włoch. Jej propozycja tematu projektu bardzo nam odpowiadała. Zostaliśmy przyjęci jako partner, pozostało rozpoczęcie starań o zaakceptowanie naszego wniosku przez Agencję Narodową.

Projekt „Mówiąc o czymś” w całości został zintegrowany z regularnymi działaniami w szkole. Był realizowany w ramach programu pracy szkoły przez trzy lata. Angażował przy tym wszystkie klasy.  Poruszał tematy dotyczące wspólnych problemów, takich jak: ochrona środowiska. Przybliżał uczestnikom projektu tradycje, kulturę, historię, zajęcia ludności, wytwory ich pracy itp. Wpływał na całą społeczność szkolną, istotnie wpłynął na motywację uczniów do nauki.

Dodatkowym bodźcem były tu podróże dzieci do Włoch. Spotkanie uczniów w Gidia del Colle umożliwiło bezpośredni kontakt z dziećmi włoskimi i ich rodzinami. Uczestnicząc w zajęciach szkolnych i wycieczkach, poznały wartość tolerancji i otwierania się na różnorodność kulturową, co po przyjeździe przekazały swoim kolegom w szkole.

Sposób realizacji projektu uatrakcyjnił edukację, pozytywnie wpłynął na zaangażowanie uczniów w naukę języków obcych oraz otwartość na różnorodność europejską.

Projekt był udziałem całego zespołu nauczycieli. Jego założenia wpłynęły na  rozwinięcie multidyscyplinowego i miedzynarodowego podejścia do podejmowanych zagadnień. Dały nam możliwość współpracy z różnymi nauczycielami w wielu dziedzinach tematycznych. Projekt istotnie wzbogacał wiedzę na temat kształcenia uczniów w zaprzyjaźnionych szkołach Europy. Wizyty nauczycieli zaowocowały poznaniem nowych metod pracy z uczniami. Kontakty między koordynatorami zapewniły solidne podstawy do owocnej współpracy w programie Comenius. Zaowocowały nawiązaniem prawdziwych przyjaźni.

Praca nad projektem spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony rodziców. Wpłynęła na rozszerzenie i zacieśnienie kontaktów szkoły ze społecznością lokalną.

Dziś po zakończeniu programu śmiało możemy powiedzieć, że wysiłek włożony w poszukiwanie partnerów, wypełnianie wniosków i przygotowywanie sprawozdań opłacił się. Dzieci nawiązały ciekawe kontakty, powstało wiele świetnych prac plastycznych( albumy, gazeta, książka), wystaw tematycznych i różnorodnych prezentacji, które prezentowane były w ogólnie dostępnym miejscu – Kąciku Comeniusa. Nasza aktywność została pobudzona do działania i wiemy, że efekty naszej pracy zależą tylko od naszej dalszej kreatywności.

Osobom zainteresowanym poznaniem całego produktu, materiały prześlemy pocztą.

Materials will be sent to people interested in the whole product.

Wizyta gości w naszej szkole