• Historia Szkoły

•

W latach przedwojennych wieś Dobieszczyzna była zróżnicowana pod względem narodowościowym.¼ mieszkańców stanowili Niemcy, ¾ Polacy. Ludność niemiecka posiadała własną szkołę, wybudowaną w 1896 roku; szkoła polska powstała w 1897 roku. W czasach przed II wojną światową w Dobieszczyźnie nadal współistniały dwie szkoły: jednoklasowa, czterooddziałowa szkoła ewangelicka i trzyklasowa, siedmiooddziałowa szkoła katolicka. Ze względu na liczbę mieszkańców wieś stała się centrum pracy dla wszystkich działających wówczas organizacji młodzieżowych. W 1929 roku szkoły połączyły się. W latach 1939-45 czyli w czasie trwania II wojny światowej w Dobieszczyźnie szkoła polska zostaje zamknięta. W czasie hitlerowskiej okupacji odbywała się tylko nauka języka niemieckiego dla dzieci, które wywożono na roboty do Niemiec. Budynek stał się siedzibą niemieckiej obserwacji przeciwlotniczej. Po wojnie budynki były poważnie zniszczone i wymagały kapitalnego remontu. Funkcjonuje już tylko szkoła polska. Najważniejszym wydarzeniem we współczesnej historii szkoły jest oddanie do użytku nowego budynku, którym wieś na pewno może się pochwalić.

Budynek dawnej szkoły ewangelickiej Budynek dawnej szkoły katolickiej